DAKAR 2021

43. ročník Rally Dakar privítala na začiatku roka 2021 už druhýkrát v histórii Saudská Arábia. Po prvýkrát sa tohto najnáročnejšieho motoristického závodu na svete zúčastnil JANTAR TEAM. Jeho majiteľ a pretekár v pretekoch automobilov do vrchu Ján Miloň bol nútený, kvôli pandémii korona vírusu a následnému zrušeniu Majstrovstiev Európy v pretekoch automobilov do vrchu, hľadať nové cesty k zviditeľneniu svojich partnerov a voľba padla na Rally Dakar.

Do pretekov tak vyrazila dvojica identických motocyklov KTM Rally Replica s jazdcami Davidom Pabiškom a Rudolfom Lhotským.

Pre Davida Pabišku sa jednalo o už 12. štart na tomto závode, pričom si stále drží 100% bilanciu dojazdu do cieľa. Nikdy neodstúpil, nikdy sa nevzdal a všetky svoje štarty premenil aj v dojazd na cieľovú rampu. Jeho najlepším výsledkom doposiaľ bolo 18. miesto z roku 2014.

Rudolf Lhotský sa postavil na štart celkovo trikrát. Cieľ videl iba v roku 2017, preto bolo jeho hlavným cieľom pretek dokončiť a zlepšiť svoje najlepšie umiestnenie na 82. mieste.

Obaja jazdci štartovali v unikátnej kategórii Original by Motul (pretým Malle Moto), pri ktorej ide motorkár bez akéhokoľvek servisného zázemia a asistencie. Každý jazdec si musel pripraviť pneumatiky, náhradné diely, servisné náradie i osobné veci. A to všetko do jednej malej debny a jednej tašky, ktoré účastníkom idúcim bez asistencie prevážal z bivaku do bivaku usporiadateľ.

Na jazdcov čakalo v 12. etapách cez 8000 kilometrov, z ktorých bolo 4767 meraných a zbytok tvorili prejazdy.

Pretekári museli zdolať nekonečné piesočné duny, prašné cesty, pláne a vyschnuté riečiska plné kameňov a to všetko okorenené nutnou dávkou navigácie, ktorú si pre nich organizátor pripravil.

David Pabiška sa po celý čas preteku držal v kategórii Original by Motul na predných priečkach a dokončil svoj 12. Dakar na 4. mieste. V celkovom poradí mu tak patrí konečné 30. miesto.

Rudolf Lhotský dokončil svoj druhý Dakar na 9. mieste v kategórii Original by Motul a v celkovom konečnom hodnotení si došiel pre 41. pozíciu.

Ján Miloň účasť na svojom prvom Dakare hodnotil nasledovne: „Poviem to tak, ako to hovorím všetkým známym a partnerom: za 20 rokov vlastného pretekania som nezažil toľko emócií, strachu, prekvapení a napätia, ako za 14 dní na Dakare.“


VIDEO Z ÚČINKOVÁNÍ JANTAR TEAMU NA DAKARU 2021


Oba jedci absolvovali Dakar 2021 na zcela nových motocyklech KTM 450 Rally Replica.

  • Model limitované edice [85 kusů]
  • Čistokrevný stroj READY TO RACE
  • 450 cm3 SOHC se vstřikováním paliva
  • Podvozek se závodními parametry vyvinutý na základě zkušeností získaných při závodech
  • Vidlice WP XACT PRO 48 mm s uzavřenou patronou [kuželový ventil]
  • Plně nastavitelný tlumič WP XACT PRO
  • Prémiový výfuk Akrapovič

139 kg

suchá váha bez náplní

53 koní

výkonu