DAKAR 2022

44. ročník Rally Dakar se již po třetí odehraje v Saudské Arábii.

Jantar Team se opět uúčastní se dvěma jezdci na motocyklech. Davida Pabišku, kterého čeká již 13. start na tomto závodě, doplní úplný nováček Thomas Hostinsky.

Obaja jazdci budou i tentokrát startovat v unikátní kategorii Original by Motul, při které jede ávodník bez jakéhokoliv servisního zázemí a asistence. 

Motocyklovou sekci doplní  i automobil Mitsubishi Pajero s posádkou Juraj Ulrich - Ľuboš Schwarzbacher, kteří odstartují v kategorii Dakar Classic. Ta je vypsána pro závodní vozy vyrobené před rokem 2000 a je vzpomínkou a oslavou slavných vozů nedávné dakarské minulosti. 

Na jezdce čekají rozličné terény, okořeněné pořádnou dávkou navigace, která obzláště v písečných dunových polích Saudské Arábie nebude jednoduchou zkouškou.

Jezdci - MOTOCYKLY
Original by Motul

DAVID PABIŠKA

THOMAS HOSTINSKY

Pasádka - AUTOMOBIL
Dakar Classic

JURAJ ULRICH

ĽUBOŠ SCHWARZBACHER

Trasa Dakaru 2022

Pořadatel zvěřejnil zatím předběžnou mapu soutěže.

Na jezdce čeká 12. etap, ze kterých bude jedna etapa maratonská, 2 se pojedou jako okružní etapy v okolí bivaku (bez přesunu servisních vozů) a zároveň je připraven jeden volný den. 

Original by Motul - Malle moto

Oba naši závodníci se zúčastní závodu v motockylové kategorii Original by Motul (Malle Moto), která se vrací k počátkům závodění v Africe. 

Jezdci nebudou moci využívat jakékoliv servisní zázemí týmu, nemohou mít s sebou mechanika, veškeré servisní úkony si musí provádět na motocyklech sami. Každý tak musí být nejenom skvělým jezdcem, ale i mechanikem.

Organizátor převeze účastníkům každý den do místa cíle pouze jednu plechovou bednu s náhradními díly, nářadím a stan s osobními věcmi. 

Jak to celé funguje, se můžete podívat zde:

Dakar Classic

V roce 2021 byla představena nová třída Dakar Classic pro osobní a nákladní automobily vyrobené před rokem 2000 nebo pro nová vozidla postavená podle původní specifikace před rokem 2000.

Tato vozidla sdílejí stejný bivak a organizaci, ale jezdí po paralelní, přesto odlišné trase vhodné pro historická vozidla.

Skóre není založeno na nejrychlejším čase, ale spíše na systému bodování pravidelnosti jízdy a bodování navigačních schopností. 

Na to nejlepší z Dakar Classic z roku 2021 se můžete podívat zde: